top of page
Chemistry library.jpg

БИБЛИОТЕЧНИ КОЛЕКЦИИ

КНИГИ
272204467_10228016525941728_8036823623534757265_n.jpg

Характеризират се с езиково разнообразие, включващо издания на български, английски, френски, немски и руски езици. Съхраняват се в книгохранилище.

Библиотеката притежава няколко тематични колекции, а именно: "Науки за околната среда", "Фармация", "Медицина", "Редки и ценни издания", "Материали за преподаване и изучаване на химията" и "Компютри". Материалите могат да се ползват в читалните зали или да се заемат за домашно ползване от служители и преподаватели на Софийския университет.

УЧЕБНА ЛИТЕРАТУРА
P2020022.JPG

Всички учебници и ръководства, които се използват в учебния процес са тематично подредени на свободен достъп и могат да се заемат за домашно ползване. Останалата учебна литература е прибрана в хранилище и може да се ползва в читалните зали на библиотеката, както и да се заема за дома от преподаватели и служители на Софийския университет.

СПРАВОЧНА ЛИТЕРАТУРА
IMG_0909.JPG

Обхваща общи и специални енциклопедии, терминологични речници и справочници, езикови, двуезични и многоезични речници, наръчници, алманаси и други издания със справочен характер. Съхранява се в самостоятелна читалня и е тематично подредена. Не се изнася извън библиотеката. 

В областта на аналитичната химия библиотеката притежава немския справочник „Handbuch der Analytischen Chemie”, а в областта на физикохимията - немския „Landolt-Boernstein” и английския справочник на Linke – „Solubilites of inorganic and metal organic compounds”.

В областта на неорганичната химия библиотеката притежава немския справочник „Gmelin Handbuch der Anorganischen Chemie” на L. Gmelin, френския „Nouveau Traite de Chimie Minerale” на Paul Pascal и английския „Inorganic and Theoretical Chemistry” на Mellor.

 

Справочникът Handbuch der Anorganischen Chemie съдържа фактографска информация и данни за химичните елементи, техните съединения и сплави. Съставен е от Gmelin Institute, част от института "Макс Планк” и е публикуван в над 400 тома от 1924 до 1998 г. от издателство Springer-Verlag. Първото издание на справочника излиза от печат в три тома през 1817-1819 г. със заглавие “Handbuch der Theoretischen Chemie”, под редакцията на Леополд Гмелин.

В областта на органичната химия с голяма научна стойност са немските справочници „Bеilstein’s Handbuch der Organishen Chemie” и „Methoden der organischen Сhemie (Houben- Weyl)”, и английските „Organic Syntheses” и „Organic Reactions”.

Справочникът  Handbuch der Organischen Chemie, публикуван за първи път през 1881 г. е един от най-големите в света справочници с фактографска информация и препратки към  химическата литература. Библиотеката разполага с пълното издание на наръчника до преустановяване на издаването му на книжно тяло. Той е продължение и допълнение  на създаденият през 1830 г. Chemisches Zentralblatt.

НАУЧНА ПЕРИОДИКА
DSC04533.JPG

Библиотеката разполага с много богата колекция от чуждестранна периодика. С голяма научна стойност са списанията Berichte der Deutschen Chemischen Gesellschaft, Chemiker Zeitung, Annalen der Pharmacie, Journal of the American Chemical Society и много други, подредени хронологично и изцяло на свободен достъп в читалните на библиотеката.

Сигнатурата на всяко списание се  взима от каталога на периодичните издания и се сравнява със схемата на библиотеката, указваща читалнята, в която то се намира. Периодиката може да се ползва в читалните зали, да се ксерокопират отделни статии или да се заема за служебно ползване от преподавателите на ФХФ.

Justus Liebig's Annalen der Chemie е едно от най-старите и исторически най-важни списания в областта на органичната химия в света. То е създадено през 1832 г. под заглавие  Annalen der Pharmacie и е редактирано от Юстус фон Либих и Фридрих Вохлер до 1873 г.

The Journal of the American Chemical Society, основано през 1879 г. е водещо списание на Американското химично дружество. Това периодично издание е насочено към публикуване на фундаментални научни статии във всички области на химията.

3.jpg

Друга ценна част от този фонд са реферативните издания, които се ползват от специалисти от цялата страна за научноизследователска дейност.

Първоначално издадено като Pharmazeutisches Central Blatt през 1908г. Chemisches Zentralblatt е най-старото реферативно издание по химия, на което се базират международни специализирани издания  и оценката на научните открития. От неговите резюмета могат да се направят заключения относно историческите аспекти на социалните, политически и икономически разработки през последните два века.

Chemical Abstracts започва да се издава през 1907 г. от Американското химическо дружество. Покрива цялата химична литература – органична, неорганична, аналитична, физична и т.н. Библиотеката притежава около 4000 тома, получавани от началото на миналия век до 2004 г., когато е преустановено издаването му на книжно тяло.

 

С течение на годините CAS се превърна в най-големия световен източник на химическа информация, който дава възможност за  достъп до най-актуалните научни публикации чрез базите си от данни и софтуерния продукт SciFinder.

4.jpg

Библиотеката притежава и последните издания на Европейската фармакопея (European Pharmacopoeia), която представлява единен справочник за контрол на качеството на лекарствата.

ДИПЛОМНИ ТЕЗИ
images (1).jpg

В библиотеката се съхраняват електронни копия на дипломните работи, защитени във Факултета по химия и фармация на СУ "Св. Климент Охридски". Електронните носители могат да се ползват само в библиотеката.  Библиографска информация за защитените дипломни тези ще откриете в Научния портал

bottom of page